The number of oxygen atoms 18 atoms of oxygen ( answer D)
count the number of oxygen atoms in Ba(ClO3)2
that is = 3 x2 = 6 atoms
then multiply by 3 since there are 3 molecules of Ba(ClO3)2
that = 6 x3 = 18 atoms of oxygen
The number of atoms of oxygen is 18 atoms of Oxygen ( answer D)
Step 1: count the number of oxygen atoms in Fe(NO3)2
that is = 3 x2 = 6 atoms of Oxygen
Step 2: multiply by total number of Fe(NO3)2 molecules ( 3 molecules)
that is , 6 x3 = 18 atoms of oxygen
The coefficient in front of H2O is 4 ( answer 8)
Balance the equation
= 3 Fe + 4 H2O → Fe3O4 + 4 H2
therefore the coefficient in front of H2O = 4
The balance chemical equation is
Zn + 2HCl→ ZnCl2 +H2 ( answer D)
Zn + 2HCl→ ZnCl2 + H2 is balanced since it obey the law of mass conservation.
The coefficient in front of HNO3 is 2 ( answer B)
balance the equation of N2O5 + H2O→ 2HNO3
Therefore the coefficient in front of HNO3 is 2
The number of atoms of Hydrogen is 10 atoms ( answer D)
Step 1: count the number of H atoms in CH3CH2O
= 3 +2= 5 atoms
Step 2: multiply 5 atoms by 2 ( coefficient in front of CH3CH2O)
= 5 atoms x 2 = 10 atoms
The moles of Oxygen gas needed is 2 moles ( answer C)
= 4 Li +O2 → 2Li2O
The mole ratio of Li :O2 = 4:1
therefore the moles of Oxygen = 8 moles x1/4 = 2 moles
The limiting reactant is HCl and 5.8 moles of H2 can be formed
to determine the limiting reagent
Al : AlCl3 is 2 :2 = 1:1 therefore the moles of AlCl3 = 4.5 moles
HCl: AlCl3 = 6:2 therefore the moles of Al2Cl3 = 11.5 x2/6= 3.8 moles
therefore HCl is the limiting reagent since it is totally consumed
moles of HCl formed
The mole ratio of HCl: H2 = 6:3 therefore the moles of H2 = 11.5 x 3/6 = 5.8 moles
The grams of oxygen gas = 20.6 g O2( answer A)
calculate the moles of LiClO3
= 38.7 g / 90.38 g/mol=0.428 moles
by use of mole ratio of of LiClO3: O2= 2:3 the moles of O2
= 0.428 x3/2=0.642 moles
mass =moles x molar mass
= 0.642 moles x 32 g/mol= 20.6 g O2
The grams of silicon nitride that can be formed is 35.88 g( answer C)
find the moles of nitrogen
= 14.33 g/ 28 g/mol=0.512 moles
N2: Si3N4 is 2:1 the moles of SiN4
= 0.512 moles x 1/2=0.256 moles
find the grams of Si3N4
= 0.256 moles x 140.28 g/mol = 35.91 g which is around 35.88 (answer c)
The grams of phosphorus trichloride that can be formed is is 176 g ( answerB)
moles of P4 = 62.4 g / 123.90 g/mol =0.504 moles
moles of cl2 = 136.2/71 g/mol =1.918 moles
P4 : PCl3 is 1:4 therefore the moles of PCl3 = 0.504 x 4=2.016 moles
Cl2 : PCl3 is 6:4 therefore the moles of PCl3= 1.918 moles x 4/6=1.279 moles
Cl2 is the limiting reagent therefore the moles of PCl3 = 1.279 moles
find the mass of PCl3
= 1.279 moles x 137.33 g/mol =176 g
The truth about physical properties is The physical properties include properties like density, melting point, and ductility
Physical properties are be measure or observed without changing the composition of matter.
The coefficient that must be added to balance the equation are
2,1,1,2 ( answer c)
The mass of the product is equal to mass of the reactant when the equation is balanced..
The chemical equation that violates the law of mass conservation of mass is K2SO4 +2Ca(NO3)2→ 2KNO3 + 2CaSO4 ( answer A)
K2SO4 + 2Ca(NO3)2 → 2KNO3 + 2CaSO4 violate this law because the mass of reactant is not equal to mass of product.
For example in )2 there is 16 atoms of aO2 in reactant side while at product side they are 14 atoms.
The double replacement reaction is
K2S + CoCl2→ 2KCl + COS ( answer A)
in Double replacement the cation and anion of the two reactant switch places to form new compound.
NB: find question 41- 45 in the attachment below ( the answer was long could not all fit.)
one mole is 6.022 times 10 to the 23 atoms according to Avogadro's Number, there are 2 Hydrogens in water, H20, so therefore 2 times 6.022 times to 10 to the 23 is your answer. O which means that ever molecule of water has 2 atoms of hydrogen (H) and one atom of oxygen (O)
of hydrogen are present in 2.92 g of .
In , both hydrogen and oxygen are non-metals. Oxygen has six valence electrons whereas hydrogen has only one valence electron. Both share two electrons with each other and two covalent bonds are formed between oxygen and two hydrogen atoms. This bond is formed due to sharing of the electrons and therefore is a covalent compound.
is a covalent compound. So 1 mole of contains 1 mole of oxygen and 2 moles of hydrogen.
The formula to calculate the moles of water is s follows:
The given mass of water is 2.92 g.
The molar mass of water is 18 g/mol.
Substitute these values in equation (1)
The number of molecules in 1 mol of is .
So the number of molecules in 0.1622 mol of is calculated as follows:
Each molecule of has 2 atoms of hydrogen.
So the number of hydrogen atoms in of water is calculated as follows;
of hydrogen are present in 2.92 g of .
1. Identification of ionic bonding:
2. Which is a covalent compound?
Grade: Senior School
Chapter: Mole concept
Keywords: H2O, covalent compound, molar mass, atoms, hydrogen, 18 g/mol, valence electrons, 2.92 g, moles, given mass.
3 ammonium ions each with 4 hydrogens =12 H
The correct answer is 10 atoms of hydrogen
Atomicity of an element is the total number of that element present in the molecule(s) of a compound.
Here, we have 2 molecules of CH₃CH₂O
Thus, each molecule has 5 atoms of hydrogen (3+2), however we have 2 molecules of the compound, hence hydrogen atoms in the two molecules will be 5 × 2 = 10
They are all part of the ammonium ion (NH4) of which there are 3 in the molecule.
So the number of hydrogen atoms = 4 * 3 = 12.
on this side the only molecule with hydrogen is H2O, and has 2 hydrogen per molecule, while the reaction uses 6 molecules, giving that side a total of 12 hydrogen atoms.
on this side, the only molecule with hydrogen is C6H12O6, and it has 12 hydrogen per molecule, and the reaction only produces one molecule, giving this side a total of 12 hydrogen atoms
12 = 12
what is the question here. i think you messed up.